- 17.02.2025.
- Kadifa Murtić
Izetbegović: Nalazimo se u živom blatu, a u vlast možemo ući samo po vertikali, dakle federalni i državni nivo
- Rukovodstvo Stranke demokratske akcije (SDA) obratilo se javnosti povodom aktuelne političke situacije u Bosni i Hercegovini (BiH).
Tim
povodom je predsjednik SDA Bakir Izetbegović rekao da je Predsjedništvo BiH
donijelo nekoliko zaključaka te da traži da Tužilaštvo BiH reaguje povodom
obilježavanja Sretenja u Banjoj Luci.
"Od
Obavještajno-sigurnosne agencije (OSA) tražimo da u skladu sa svojim zakonskim
nadležnostima zabrani ulazak u Bosnu i Hercegovinu svim osobama koje svojim
aktivnostima i izjavama napadaju na ustavnopravni poredak države",
rekao je.
Zahtjevi
za Vladu FBiH
Zatraženo
je od svih zastupnika da glasaju za smjene koje dođu na dnevni red.
"U
Vijeću ministara su aktuelne smjene za četiri ministra", rekao je.
Od Vlade
FBiH traže da u proceduru upute set fiskalnih zakona.
Istakao
je da je potpredsjednik FBiH Refik Lendo kazao da je na hiljade osoba dobilo
otkaze zbog neodgovornog odnosa Vlade FBiH.
"Dok
na čitavoj teritoriji nedjelja nije neradni dan to ne treba biti na silu ni u
FBiH, tražimo da Vlada FBiH svim općinama dozvoli da nedjelja ne bude neradni
dan", istakao je.
Istakao
je da Predsjedništvo SDA traži da se imovanja u Upravni odbor FTV-a, Ustavni
sud FBiH i Nezavisni policijski odbor FBiH ne vrše dok se Radna grupa
Parlamenta FBiH i komisija za imenovanja u oba parlamentarna doma ne popune
članovima iz reda bošnjačkog naroda, odnosno iz Kuba Bošnjaka.
"Od
Christiana Schmidta tražimo da hitno donese Zakon o državnoj imovini, ili da
izmijeni aktuelnu odluku što je izglednije"; kazao je.
Izetbegović
je istakao da će SDA podržati sve smjene i da ova stranka neće podržati nova
imenovanja.
"SDA
može ući u vlast isključivo po vertikali, federalni pa državni nivo",
kazao je Izetbegović i rekao da u trenutnoj konstelaciji odnosa ne razmišljaju
o vlasti.
Rad Vijeća ministara
Dodao je
i da je Dragan Čović (HDZ) prošle sedmice rekao da je HDZ počinio grešku prema
SDA, koju više neće uraditi. Tu izjavu je ocijenio iskrenom.
"Vijeće
ministara BiH je prije dvije godine napravilo ambiciozan plan. Nakon dvije
godine oni su izvršili manje od pet posto onog što su planirali. To Vijeće
ministara bi samo trebalo podnijeti ostavku", kazao je
Izetbegović.
Rekao je
da je jedan ministar u zatvoru, a jedan je dokumentovan u SKY aplikaciji za
odnose i komunikaciju sa kriminalnim miljeom, sa narkodilerima.
"Ne
može nam ni biti bolje sa takvim ministrima i u Federaciji, na kraju krajeva,
ne samo na državnom nivou. Nismo ni očekivali ništa bolje. SDA je cijelo
vrijeme upozoravala i, kao što rekoh, nalazimo se u živom blatu",
rekao je Izetbegović.
Kazao je
da je od Dodika dobio poziv za Novu godinu, ali se nije odazvao te da nije
razgovarao ni sa njim ni sa Čovićem o ulasku u vlast.
Istakao
je da SDA u ovakvoj konstelaciji odnosa ne želi biti dio vlasti, već isključivo
ukoliko dođe do promjene vlasti na federalnom i državnom nivou.
Za
četvrtak je zakazana sjednica Predstavničkog doma PSBiH o inicijativi SDA kojom
se traži smjena Konakovića te je Izetbegović upitan da li je osigurana većina.
"Mi
smo iznijeli jasne razloge, do parlamentaraca je kako će da reaguju. Pozivam i
alternativu u RS-u da razmisle da li će pratiti SDA. HDZ i SNSD jedini mogu
spasiti Konakovića. Ako ga HDZ spasi onda je to pečat da je Konaković na u
poziciju doveden voljom HDZ-a", zaključio je.



