- 29.01.2025.
- Safet Hodžić
I u Sjevernoj Makedoniji u petak bojkot kupovine
- Veliki bojkot velikih
supermarketa reakcija na drastično povećanje cijena, ističu organizatori akcije
SKOPLJE/SARAJEVO, 29. januara - I
u Sjevernoj Makedoniji pokrenuta je akcija bojkota kupovine u supermarketima,
prenosi Anadolu.
Jednodnevni bojkot
planiran je za petak, 31. januara, a kako ističu pokretači akcije na društvenim
mrežama ”veliki bojkot velikih supermarketa treba biti reakcija na drastično
povećanje cijena”.
Pozivaju građane da se
suzdrže od kupovine i korištenja usluga i na tržnicama, kako bi poslali jasnu
poruku odgovornima za teško ekonomsko stanje, navode makedonski mediji.
”Suzdržite se od kupovine
u velikim supermarketima, izbjegavajte manje tržnice” i ”želimo poručiti da
građani neće tolerisati ova nerealna poskupljenja”, samo su neki od poziva u
akciji na društvenim mrežama.
Za petak je zbog cijena
planiran bojkot kupovine u Bosni i Hercegovini i ponovo u Hrvatskoj.
U određenim tržnim
centrima i supermarketima u toku je u Sloveniji i trajat će do 2. februara,
nakon čega su građani pozvani da od 3. do 9. februara nastave sa bojkotom
drugih trgovačkih lanaca.
Višednevni bojkot
kupovine u Sloveniji te najave u Bosni i Hercegovini i Sjevernoj Makedoniji
uslijedile su nakon što je u prošli petak u Hrvatskoj uspjela akcija građana.
Za samo jedan dan
apstiniranja od odlaska u trgovinu tada je broj izdatih računa u Hrvatskoj
smanjen za čak 53 posto.


