- 11.01.2026.
- Kadifa Murtić
Helez i ministar odbrane Indonezije: Mir nema alternativu, saradnja je doprinos stabilnosti
- Ministri odbrane BiH i Republike Indonezije, Zukan Helez i Syafrie Syamsuddin, održali su danas sastanak u Sarajevu na kojem je potvrđena posvećenost jačanju odbrambene saradnje dviju zemalja.
BIH, 11.
januara - Helez je naglasio da je Indonezija četvrta država u svijetu po
populaciji i među deset najmoćnijih vojnih sila.
"Razgovarali smo danas
o nekoliko tema, a ključne su da na rezidentnoj osnovi imamo vojnog atašea, jer
je do sada vojni ataše iz Beograda pokrivao i BiH. Imamo saradnju u oblasti
namjenske industrije, a obići ćemo i Pretis u Vogošći. Konstatirali smo da je
naša namjenska industrija jedna od najboljih u svijetu i da ima dugu tradiciju,
naši inženjeri i stručnjaci mogu prenijeti znanje na namjensku industriju
Indonezije", rekao je Helez.
Dodao je da je najznačajnija
uspostava vojne bilateralne saradnje, što je rezultiralo potpisivanjem
zajedničke izjave dvojice generala o otpočinjanju izrade dokumenta o vojnoj
bilateralnoj saradnji između dvije države.
"Mir nema alternativu.
Razgovarali smo i o nekim područjima u svijetu kao što su Rusija i Ukrajina.
Također mu je bitno, a i nama, sukob Tajlanda i Kambodže jer je u njihovoj
blizini i to se treba riješiti mirnim putem. Očekujemo konačni mir u Gazi i
mislim da će Oružane snage BiH i snage Indonezije imati tamo misiju pod
okriljem Ujedinjenih nacija i da ćemo zajedno pomoći stanovnicima Gaze i da se
krene u njen oporavak. Nastavljamo saradnju između dvije države, uprkos velikoj
razdaljini", kazao je ministar odbrane BiH.
Indonezijski ministar Syamsuddin
podsjetio je da je ovo uzvratna posjeta Bosni i Hercegovini, budući da je
ministar Helez prošle godine bio gost u Indoneziji.
"Danas smo imali
produktivan i konstruktivan sastanak, a potvrdili smo međusobno poštovanje i
zajedničku posvećenost obje zemlje nastavku jačanja bilateralne odbrambene
saradnje", rekao je Syamsuddin.
Dodao je da su razmijenili
mišljenja o regionalnoj i globalnoj sigurnosnoj dinamici i složili se da je
odbrambena saradnja važan stub u održavanju mira i stabilnosti te izgradnji
povjerenja među zemljama.
"Indonezija ostaje
posvećena izgradnji partnerstva zasnovanog na međusobnom povjerenju, poštovanju
suvereniteta i zajedničkim interesima. Vjerujemo da je današnji sastanak važan
korak ka ostvarivanju jače i dugoročnije saradnje između dvije zemlje",
istaknuo je ministar odbrane Indonezije.
Syamsuddin je naglasio da je
Indonezija otvorena kada je riječ o podsticanju jačanja odbrambene saradnje, te
da su razgovarali o mogućnosti izgradnje struktuiranog okvira za saradnju,
uključujući razvoj memoranduma o razumijevanju kao temelja za održivu i
obostrano korisnu saradnju.
"Složili smo se da
ćemo postepeno razvijati saradnju koja bi trebala dovesti do potpisivanja
sporazuma o saradnji. Složili smo se i da podstičemo praktičnu saradnju kroz
dijalog obrazovanja, razmjenu informacija, izgradnju kapaciteta i druge oblike
angažmana koji će se postepeno razvijati. Od ovog sastanka vjerujemo da ćemo
moći izgraditi povjerenje te tako raditi na održivosti mira u svijetu",
zaključio je Syamsuddin.
Pored toga generali su potpisali
i zajedničku izjavu o otpočinjanju procesa uspostave vojne bilateralne
saradnje, uz naglasak da mir nema alternativu i da će saradnja doprinijeti
stabilnosti i povjerenju na globalnom nivou.


