• 30.11.2024.
  • RTV USK

Forenzika globalnih prijetnji: Nasilni ekstremizam u online svijetu samo je jedna od formi nasilja iz realnog svijeta

Forenzika globalnih prijetnji: Nasilni ekstremizam u online svijetu samo je jedna od formi nasilja iz realnog svijeta

-     'Forenzika nasilnog ekstremizma u digitalnom okruženju' naziv je projekta, koji se u našoj zemlji, zanima odgovorima na novonastale trendove nasilnog ekstremizma kroz digitalne medije odnosno online i društvene mreže. Ovakva vrsta nasilja dolazi u formama, kao što su  jezik mržnje, pažljivo upakovane  dezinformacije, pozivanje na konflikt, lažne vijesti, poruke vjerskih ili političkih vođa i slično. Stoga se mladima širom BiH, pruža prilika da nauče kako prepoznati opasnosti u online svijetu. Jedna od radionica održana je u Bihaću sa studentima Pravnog fakulteta. Inače, projekt implementira Udruženje „Jabiheu“ iz Sarajeva, finansira Ministarstvo vanjskih poslova Kraljevine Norveške, a kroz projekt 'SMART Balkan'.

 BIHAĆ/SARAJEVO, 30. novembra - Digitalna forenzika je grana informatike koja se zanima istraživanjem i analizom digitalnih uređaja i podataka kako bi se prikupili, sačuvali, analizirali i prezentirali dokazi koji se mogu koristiti u sudskim postupcima, kriminalističkim istragama ili drugim vrstama istraga. Pri tom se koriste brojni alati, za čiju upotrebu je neophodno posjedovati digitalnu pismenost, ali i sve drugo što je potrebno za unapređenje postojećih znanja i usklađivanje sa dostupnim alatima.

U savremenom svijetu govor mržnje u najrazličitijim formama obezvređuje i dehumanizira, zastrašuje i demonizira. Suprotstaviti mu se, znači prvenstveno prepoznati ga, što je posebno važno za mlade, jer su prvi na udaru od ove vrste ekstremizma. Projekt, pod nazivom „ Forenzika nasilnog ekstremizma u digitalnom okruženju“ obuhvata više tematskih oblasti. Prva je sigurnost i stabilnost, odnosno borba protiv radikalizacije, dezinformacije i praćenje rada sigurnosnih institucija. Druga oblast se odnosi na Cyber kriminal, kao destabilizatora sigurnosti, dok su preostale dvije oblasti, vezane za socijalnu koheziju, pomirenje i mir,  te upravljanje ili učešće civilnog društva u donošenju odluka i  borbi protiv lažnih vijesti.

Diskusije o zakonodavnim okvirima, digitalnoj sigurnosti i alatima za prepoznavanje štetnog online sadržaja, a kroz stručne radionice, imali su priliku voditi mladi iz cijele BiH.Kroz praktične savjete i korištenje digitalnih alata, učesnici radionica su učili, kako se zaštititi od online prijetnji poput cyber napada, krađe identiteta i online prevara. Alati za praćenje digitalnih sadržaja omogućiti će mladima da ojačaju otpornost prema radikalnim sadržajima, koji vode ka manipulaciji i nasilnom ekstremizmu, izvorima, motivaciji, ciljevima, obimu i kampanjama koje stoje iza toga. 

PODIJELI
IZVOR
RTV USK,

POVEZANE VIJESTI

Učitavam ...

Anketa

S obzirom na ekonomske prilike, nedostatna primanja i druge obaveze s kojim se susreće većina stanovništva na području BiH, a kako je vrijeme godišnjih odmora, nameće se logično pitanje da li smo u prilici da osiguramo ljetovanje za sebe i članove svoje porodice. U ovoj anketi želimo, bez ikakvih drugih namjera, isključivo na bazi 'anonimnosti' provjeriti dostupno javno mnijenje u pogledu objektivnih mogućnosti u vezi sa ljetovanjem na moru ili nekoj drugoj, a vama važnoj destinaciji. Dakle, da li ćete ovog ljeta sebi i porodici uspjeti osigurati odlazak na odmor koji želite:
Newsletter