- 03.07.2025.
- Safet Hodžić
Filipinka se porodila sama u kući na Korčuli pa ostavila bebu u košari ispred doma
- Radnica sa Filipina
porodila se sama u apartmanu na otoku Korčula i ostavila novorođenče u korpi
pored kuće u kojoj je bila smještena. Nakon toga se, prema navodima hrvatskih
medija, još tri puta vraćala da provjeri kako je s djetetom.
KORČULA, 3. jula - Bebu su nakon pronalaska
helikopterom prevezli u Klinički bolnički centar Split, dok su majku locirali i
također hospitalizirali. Žena (39) je uspjela sakriti trudnoću i od svog
poslodavca i od svojih sustanara.
Stanovnike Lumbarde –
malog lučkog mjesta na dalmatinskom otoku Korčuli – u nedjelju navečer
uznemirile su sirene hitne pomoći. Radnica stranog porijekla, Filipinka koja je
krila trudnoću, porodila se sama u apartmanu, a novorođenče je stavila u korpu
i ostavila ispred kuće u kojoj je boravila.
Nakon što je ostavila
bebu, još se tri puta vraćala da provjeri da li je s djetetom sve u redu,
javljaju hrvatski mediji.
"Novorođenče je
helikopterom prebačeno u Klinički bolnički centar (KBC) Split, a žena je
vozilom hitne pomoći u pratnji ljekara prevezena u Opću bolnicu
Dubrovnik," izjavio je Luka Lulić, direktor Zavoda za hitnu medicinu
Dubrovačko-neretvanske županije.
Detalje slučaja koji je
šokirao hrvatsku javnost objavila je i policija. Dojavu o napuštenoj bebi
ispred turističkog apartmana u Lumbardi zaprimili su 29. juna oko 21:20.
Pozvana je i hitna
medicinska pomoć Dubrovačko-neretvanske županije, čije je osoblje obavilo prvi
pregled djeteta u prostorijama Zavoda i organiziralo transport za dalju
medicinsku obradu i njegu u KBC Split.
Policija je odmah
pokrenula kriminalističku istragu zbog sumnje u kazneno djelo napuštanja
djeteta iz člana 176. Kaznenog zakona Republike Hrvatske i još istog dana
utvrdila identitet majke, navodi Dnevnik.hr.
Prema informacijama
portala Slobodna Dalmacija, majka djeteta je 39-godišnja državljanka Filipina,
koja ima regulisan boravišni status i već dvije godine legalno boravi i radi na
Korčuli. Trudnoću je krila od poslodavaca i sustanara.
Nakon što je locirana,
medicinsko osoblje ju je pregledalo na licu mjesta, a potom je hospitalizirana
u dubrovačkoj bolnici. Hrvatska policija će po njenom otpustu dovršiti istragu
i podnijeti kaznenu prijavu zbog osnovane sumnje da je počinila kazneno djelo
napuštanja djeteta. Navodno sada želi preuzeti starateljstvo nad djetetom koje
je rođeno zdravo, a poslodavac joj je ponudio i pravnu i finansijsku pomoć.


