- 16.05.2026.
- Kadifa Murtić
Džeko: Možda naši mladi igrači to još ne znaju, ali utakmice protiv Velsa i Italije će im promijeniti živote
- Schalke je u petak organizovao posebnu konferenciju za novinare pod nazivom "Meeting with Edin", na kojoj je Džeko odgovarao na pitanja 30 novinara s četiri kontinenta.
SPORT, 16. maja - Na početku jednosatnog intervjua Džeko je istakao kako je
presretan što se Schalke vratio u Bundesligu jer tamo i pripada, a da će o
svojoj budućnosti odlučiti nakon razgovora s čelnicima kluba iz Gelsenkirchena.
Nakon
klupskih tema, došle su i one reprezentativne. Džeko se prisjetio svog prvog
Svjetskog prvenstva.
"Da
sam bar malo duže uživao u Svjetskom prvenstvu u Brazilu. Za nas je to bilo
prvo veliko takmičenje, bilo je nevjerovatno i još smo prvu utakmicu igrali
protiv Argentine na Maracani. To je bilo posebno. Nedostajalo je samo da
prođemo u drugu rundu, koju nismo uhvatili zbog greške sudija, ako se sjećate
moga gola protiv Nigerije koji je poništen... Nismo imali sreće, ali bilo je
čudesno i sada smo sretni jer se vraćamo.
Sada sam najstariji u reprezentaciji, ujedno i kapiten, što je velika
odgovornost jer morate pokazati mladima pravi smjer. Sretan sam što sam mogao
pomoći mladima da idu na Svjetsko prvenstvo, to je sjajno za njih i oni imaju
veliku budućnost. Te zadnje dvije utakmice, protiv Velsa i Italije, to će
promijeniti njihove živote zasigurno. Možda oni to još ne znaju, ali tako će
biti. Sretan sam jer sam kapiten ove sjajne generacije", kazao je Džeko.
Švicarski
novinar pitao je Džeku da li će utakmica protiv Švicarske odrediti pobjednika
grupe.
"Volio
bih da igramo za prvo mjesto jer to znači da smo prvu utakmicu pobijedili.
Švicarska je favorit naše grupe, imaju puno dobrih igrača i iskusnu ekipu koja
je igrala velika takmičenja", kazao je Džeko.
Od
medija iz regiona priliku da porazgovara s Džekom dobile su Sportske novosti/Jutarnji list, čiji je novinar upitao
Edina da li su saigrači i on osjetili podršku koju su Zmajevi imali iz Hrvatske
u baražu.
"Imali
smo veliki broj navijača iz Hrvatske. Ja se u Hrvatskoj osjećam kao kod kuće
već skoro 20 godina, stalno idem u Dubrovnik i to je moja druga kuća. Znam
dosta ljudi koji su navijali svim srcem za nas i čak su me, recimo, poslije
utakmice s Italijom zvali Livaković, Perišić, Pongračić, Modrić... Oni su bili
u Americi na prijateljskim utakmicama tada, odmah su me zvali poslije i
čestitali.
To je neki put za našu regiju, u kojoj se trebamo uzajamno podržavati i
navijati jedni za druge. To me, prije svega, čini jako sretnim kao čovjeka i
ako možemo mi, profesionalni nogometaši, na neki način pomoći na to da utječemo
na ljude širom regije, da se konačno krene u pravom smjeru, mi smo tu na pravom
putu", rekao je Džeko.


