• 20.04.2026.
  • RTV USK,

Delegacija BiH spremna za sučeljavanje sa predstavnicima Hrvatske o slučaju Trgovska gora

Delegacija BiH spremna za sučeljavanje sa predstavnicima Hrvatske o slučaju Trgovska gora

-    Prema trenutno dostupnim informacijama  delegacija BiH se pripremila u pogledu dokaza i drugih relevantnih informacija kako bi u Ženevi pravno i politički obrazložila opasnost od buduće namjene skladišta na prostoru Trgovske gore...                                                                                                                     

BANJA LUKA/SARAJEVO, 20. aprila - Delegacija Bosne i Hercegovine potpuno je spremna za sučeljavanje sa predstavnicima Hrvatske o slučaju Trgovska gora, koje je zakazano 14. maja u Ženevi, izjavio je Srni ministar za prostorno uređenje, građevinarstvo i ekologiju Republike Srpske Bojan Vipotnik.

Vipotnik, koji predvodi delegaciju BiH, naglasio je da su i pravno i politički pripremljeni za ovaj događaj.

On je istakao da su svjesni da će Hrvatska koristiti sve kako bi pokazali da Trgovska gora povoljna lokacija iako preliminarni rezultati pokazuju da ne zadovoljava nijedan kriterijum potreban za skladištenje nuklearnog otpada.

"Znamo da je studija uticaja za životnu sredinu stigla u nadležno hrvatsko ministarstvo, ali još nemamo informaciju kakav je njihov stav o tome. Međutim, prema posljednjim informacijama, studija se proučava i ako bude odobrena ići će u javnu raspravu i tada će je morati dostaviti i predstavnicima BiH", naglasio je Vipotnik.

On je naveo da su u toku laboratorijska ispitivanja terenskih radova, koje je obavio Geozavod Republike Srpske, te dodao da je taj dio istraživanja pri kraju i u FBiH.

Istakao je da je BiH spremna stručno, naučno, ali i politički da obori hrvatske argumente, kao i da je Stalna misija BiH pri UN komunikacijska tačka sa Espo konvencijom.

Hrvatska planira da radioaktivni otpad iz Nuklearne elektrane "Krško", kao i postojeći institucionalni otpad skladišti na lokaciji Trvovska gora u opštini Dvor, na samoj granici sa BiH.

PODIJELI
IZVOR
BHRT, agencije

POVEZANE VIJESTI

Učitavam ...

Anketa

S obzirom na svakodnevicu i savremene trendove, igre na sreću i kockanje su društvena pojava koju jedni stavljaju na oštricu kritike, dok drugi opet izražavaju manje ili više pozitivne stavove o ulozi igara na sreću u bh društvu. Kada vi lično razmišljate o igrama na sreću i kockarnicama, skloni ste stavu da:
Newsletter