• 05.05.2025.
  • Safet Hodžić

Dan džamija – Sjećanje, opomena i nada

Dan džamija – Sjećanje, opomena i nada

 - Odlukom Rijaseta Islamske zajednice u Bosni i Hercegovini, 7. maj obilježava se kao Dan džamija. Ovaj datum simbolički podsjeća na stradanje, potpuno rušenje ili oštećenje 614 džamija, mesdžida i drugih vakufskih objekata tokom agresije na Bosnu i Hercegovinu od 1992. do 1995. godine. Ne bez razloga, za Dan džamija odabran je upravo 7. maj, dan kada su prije 32 godine u Banjoj Luci srušene dvije džamije.

BIHAĆ, 5. maja - Banjalučane je 7. maja 1993. godine, u tri sata ujutro, probudila snažna eksplozija. U tom trenutku, pripadnici Vojske Republike Srpske digli su u zrak dvije najstarije banjalučke džamije. Nakon 414 godina postojanja, do temelja je srušena Ferhad-pašina džamija, zaštićeni spomenik UNESCO-ove svjetske baštine izgrađena u 16. stoljeću. Istovremeno, istu sudbinu doživjela je i 16 godina mlađa Arnaudija. Sjećanja Banjalučana na tu noć i danas su svježa.

Ostaci miniranih džamija završili su na gradskoj deponiji, a dio čak i na dnu jezera Karanovac. Uz Ferhadiju i Arnaudiju, u Banjoj Luci je srušeno još 14 džamija, dok je u cijeloj Bosni i Hercegovini uništeno ukupno 614. Time je jasno potvrđena planska i sistematska realizacija urbicida. Za ovaj zločin niko nije odgovarao, iako je Islamska zajednica 2000. godine pokrenula tužbu i dokazala umiješanost entiteta RS i tadašnjih banjalučkih vlasti.

Prvostepenom presudom utvrđena je materijalna odgovornost i obaveza nadoknade štete, ali ne i krivična odgovornost pojedinaca. Zbog zastare postupka, svi viši sudovi, uključujući i Ustavni sud BiH, odbili su žalbu.

Ni proces obnove nije protekao bez incidenata. Dana 7. maja 2001. godine, oko 4.000 demonstranata kamenovalo je sve one koji su došli prisustvovati postavljanju kamena temeljca za obnovu Ferhadije. U tom metežu smrtno je stradao Murat Badić iz Cazina, a više osoba je ranjeno. Kasnije je kamen temeljac postavljen u tajnosti, pod mjerama osiguranja.

Obnova Ferhadije završena je 2016. godine, a šest godina kasnije svoja vrata otvorila je i Arnaudija – posljednja obnovljena od 16 porušenih banjalučkih džamija. Bio je to veliki dan, ne samo za muslimane, nego i za sve Banjalučane i građane Bosne i Hercegovine.

Bošnjački identitet nije uništen, iako je to bila želja rušilaca. Džamije se ponovo dižu, a ljudi žive jedni s drugima. Drugačije ne može biti – ali se prošlost ne smije zaboraviti.

Povodom Dana džamija 7. maja, Rijaset Islamske zajednice u BiH organizirao je 13 različitih sadržaja koji će biti realizirani u nekoliko bh. gradova. Centralni događaj i ove godine biće održan upravo u kompleksu Arnaudija džamije u Banjoj Luci.

PODIJELI
IZVOR
RTV USK

POVEZANE VIJESTI

Učitavam ...

Anketa

S obzirom na događaje koji daju obilježje, kako prošlom tako i sadašnjem, slabi su izgledi da skora budućnost bude ljepša i bez globalnih prijetnji. Naime, vrijeme u kojem živimo već je u globalnom usmjerenom toku u čemu je povećana proizvodnja oružja i njegova potrošnja u znanim ali i naznačenim sukobima već izvjesna, bez obzira na posljedice i moralni kompas čovječanstva. Ako se 'po jutru poznaje dan', ako navedeno odgovara stvarnosti, smatrate li da nam u susret dolaze teška vremena i zabrinjavajuće vijesti:
Newsletter