• 23.11.2024.
  • RTVUSK

Čime to Rusija gađa Ukrajinu: Orešnik ili 'lijeska' je raketni sistem srednjeg dometa, ali...

Čime to Rusija gađa Ukrajinu: Orešnik ili 'lijeska' je raketni sistem srednjeg dometa, ali...

-    Novi tip rakete kojom je Rusija gađala ukrajinski grad Dnjepar, izazvao je brojne špekulacije – i oštre kritike. Putin je najavio da će započeti serijsku proizvodnju Orešnika. Koliko su te rakete opasne?

BERLIN, 23. novembra - U napadu na ukrajinski grad Dnjepar, Rusija je ispalila novi tip rakete srednjeg dometa pod nazivom „Orešnik". Ruski predsjednik Vladimir Putin je sada najavio da će započeti serijsku proizvodnju ovog novog oružja. On je to rekao predstavnicima vojne i obrambene industrije.

„Moramo započeti sa serijskom proizvodnjom", rekao je šef Kremlja, hvaleći „posebnu snagu ovog oružja i njegovu moć“. Naložio je i dalja testiranja rakete: „Nastavit ćemo ova ispitivanja, uključujući i u borbenim situacijama, u ovisnosti od situacije i prirode prijetnji sigurnosti Rusije".

Prema riječima šefa strateških raketnih snaga Rusije Sergeja Karakajeva, Rusija može koristiti „Orešnik" za napade na ciljeve na „cijeloj teritoriji Europe".

„Ruska strana je jasno demonstrirala svoje sposobnosti." Ova izjava glasnogovornika Kremlja Dmitrija Peskova nakon upotrebe novog tipa rakete sumira cilj ruskog vodstva. Raketa, ispaljena u četvrtak na ukrajinski grad Dnjepar, treba biti shvaćena kao upozorenje – i prijetnja.

Obje poruke upućene su zapadnim partnerima koji opskrbljuju Ukrajinu oružjem. Prema ruskim informacijama, Ukrajina je početkom tjedna prvi put upotrijebila američke rakete tipa ATACMS protiv Rusije, koje mogu pogoditi ciljeve udaljene do 300 kilometara. Ruski ministar vanjskih poslova Sergej Lavrov tada je zaprijetio „adekvatnim" odgovorom.

Nakon upotrebe novog ruskog raketnog sustava, uslijedila je dodatna prijetnja, ovoga puta od glasnogovornika Kremlja: „Također su jasne konture daljih reakcija, u slučaju da naše mišljenje ne bude uzeto u obzir", rekao je Peskov za rusku novinsku agenciju Interfaks.

Ova izjava ukazuje na potencijal nove rakete, za koju se tvrdi da može nositi nuklearne bojeve glave. Čini se da je njen cilj postignut, jer je prijetnja shvaćena.

Strah od „Lijeske"

Kakva je to raketa koja je izazvala toliku pometnju? „Hipersonična raketa eksperimentalne prirode", glasi odgovor. Tako ju je nazvao ruski predsjednik Vladimir Putin u televizijskom obraćanju u četvrtak navečer.

Putin je naveo da je Rusija „testirala jedan od najnovijih ruskih sustava raketa srednjeg dometa u borbenim uvjetima". Dodao je da hipersonična raketamože nositi nuklearne bojeve glave i da ju je nemoguće presresti.

Raketu, koju je Kremlj predstavio kao izuzetno opasnu, prati prilično bezazleno ime: „Orešnik", što u prijevodu znači „Lijeska".

Dan nakon napada, Ukrajina je iznijela javnosti svoja saznanja o raketi: dostigla brzinu jedanaest puta veću od brzine zvuka, priopćila je ukrajinska tajna služba. Letjela je 15 minuta od lansiranja u Astrahanskoj oblasti na jugu Rusije do udara u Dnjepru. Rusija je testirala slične rakete u lipnju i listopadu prošle godine, priopćila je obavještajna agencija.

Je li ruska raketa zaista tako opasna?

Ostaje nejasno je li raketa „Orešnik" zaista toliko opasna kako je Kremlj predstavlja. Šteta koju je izazvala navodno je relativno mala.

Lokalne vlasti u Dnjepru priopćile su da su u napadu ozlijeđene dvije osobe te da je oštećen industrijski objekt i rehabilitacijski centar za osobe sa invaliditetom. Dnjepar je lokacija bivše sovjetske, a sada ukrajinske kompanije za proizvodnju raketa i naoružanja Jušmaš.

 Jedan američki dužnosnik izjavio je u Washingtonu da nova raketa ne donosi značajnu promjenu.

Pitanje je i koliko je ova raketa zaista nova. Američko Ministarstvo obrane smatra da je model utemeljen na ruskoj interkontinentalnoj raketi RS-26 Rubež.

Fabian Hoffmann, istraživač tehnologije raketa na Sveučilištu u Oslu, također ne vjeruje da se radi o potpuno novom oružju. „Iznenadilo bi me da Rusija može napraviti ovakvu raketu, a da ne koristi barem 90 posto već postojećih razvojnih rješenja i dijelove RS-26", rekao je Hoffmann.

Američki dužnosnik je dodao kako Rusija vjerojatno posjeduje samo nekoliko ovakvih raketa.

Sastanak Vijeća NATO-Ukrajina

Kao reakciju na upotrebu rakete, glavni tajnik NATO-a, Mark Rute, sazvao je na zahtjev Ukrajine sjednicu Vijeća NATO-Ukrajina za sljedeći utorak. Ovo novo tijelo, osnovano prošle godine, stvoreno je za razmjenu informacija u kriznim situacijama, a nova ruska raketa izazvala je upravo takvu krizu.

„Svijet mora reagirati", rekao je ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski u četvrtak navečer, naglašavajući: „Trenutno nema snažnog odgovora." On je upotrebu rakete opisao kao „očito i ozbiljno povećanje razmjera i brutalnosti rata".

Njemački kancelar Olaf Scholz nazvao je u petak ovaj čin „strašnom eskalacijom", koja pokazuje „koliko je ovaj rat opasan".

Kina je također reagirala. Glasnogovornik Ministarstva vanjskih poslova Lin Đijan pozvao je u Pekingu sve strane na uzdržanost i apelirao na to da se „osiguraju uvjeti za što skoriji prekid vatre".

Mađarski premijer Viktor Orban pozvao je da se ozbiljno shvate prijetnje Rusije da će izvršiti još napada novim oružjem. „Kada nešto kažu o tom pitanju, to treba doslovno shvatiti", rekao je Orban u jednom intervjua.

PODIJELI
IZVOR
DW, Deutsche Welle,

POVEZANE VIJESTI

  • 23.11.2024.

Trump otkrio o čemu je razgovarao sa Zelenskim: On želi sklopiti mir, to je novo

-    Novoizabrani predsjednik SAD-a Donald Trump rekao je da je ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski spreman za "mir" dok je govorio o svojim sastancima sa svjetskim čelnicima i Jill Biden, tokom svog putovanja u Pariz na ponovno otvaranje Notre Damea...PARIZ, 09. decembra - Trump je otkrio u nedjelju detalje svojih razgovora sa svjetskim liderima na svom prvom putovanju u inozemstvo ...

  • 23.11.2024.

Njemački DW o Ukrajini i Siriji: može li se Rusija boriti na dva fronta?

-    Zbog rata protiv Ukrajine, Rusija ne može lako povećati svoju potporu sirijskom diktatoru Asadu. Ali Moskva ga neće ni iznevjeriti – Sirija je previše važna za Kremlj...BERLIN, 05. decembra - Rusija je dugo predstavljala Alepo kao simbol vlastite snage. Upravo je ruska vojna kampanja pomogla sirijskom čelniku Bašaru al-Asadu da zauzme grad krajem 2016. nakon četiri godine ...

  • 23.11.2024.

Ukrajina neće prihvatiti nikakvu alternativu punopravnom članstvu u NATO-u

- Sa gorkim iskustvom Budimpeštanskog memoranduma iza nas, nećemo prihvatiti nikakve alternative, surogate ili zamjene za punopravno članstvo Ukrajine u NATO-u, saopštilo je Ministarstvo vanjskih poslovaKIJEV, 03. decembar - Ukrajina je u utorak rekla da neće prihvatiti nikakvu alternativu punopravnom članstvu u NATO-u, ukazujući na "neuspjeh" Budimpeštanskog memoranduma iz 1994. godine, ...

  • 23.11.2024.

Počeo s radom novi gasovod Rusija-Kina

- Gasovod Istočna ruta koji se proteže na preko 5.111 kilometara, će imati godišnji kapacitet od 38 milijardi metara kubnih, od čega će korist imati oko 450 miliona ljudi u devet regionaMOSKVA, 03. decembra - Novi gasovod koji transportuje ruski prirodni gas iz istočnog Sibira do gusto naseljenog sjevera i istoka Kine počeo je s radom, prenosi Anadolu.Gas se sada pumpa kroz cjevovod, ...

  • 23.11.2024.

Pozitivna priča: Anja i Daša siguran dom pronašle u Velikoj Kladuši

Prilog pripremila: Dalila DupanovićOvosedmična  priča posvećena je dvjema djevojčicama, čija je majka porijeklom iz Ukrajine i koja je dugi niz godina radila u Ruskoj Federaciji.  Izbijanjem rata sa Ukrajinom, njihova sigurnost, uz brojne probleme, bila je narušena, pa su bile prisiljene otići  i potražiti međunarodnu zaštitu. Put ih je odveo u Veliku Kladušu.Pozitivnu ...

Anketa

Međunarodni dan osoba sa invaliditetom s ciljem promocije jednakosti u ostvarivanju prava u sudjelovanju osoba sa invaliditetom u društvu obilježava se svake godine 3-eg decembra u cilju podizanja svijesti o izazovima s kojima se suočavaju osobe s invaliditetom te mobilizacija podrške za zaštitu njihovog dostojanstva, prava i dobrobiti... No, da li invalidne osobe imaju jednaka prava drugim građanima, iskazuje li društvo prema njima empatiju, čuva li zajednica njihovo dostojanstvo a država prava i dobrobiti, to je jedno od najvažnijih pitanja na koje stvarnost treba odgovoriti. Zato i pitamo u ovoj anonimnoj anketi - da li po vašem mišljenju i iskustvima, invalidne osobe imaju jednaka prava drugim građanima, iskazuje li društvo prema njima empatiju, čuva li zajednica njihovo dostojanstvo a država prava i dobrobiti???
Newsletter