• 08.06.2025.
  • RTV USK,

Čeka li Ameriku odliv mozgova zbog Trumpovih odluka? Naučnici u strahu, a Kina i EU 'trljaju ruke'

Čeka li Ameriku odliv mozgova zbog Trumpovih odluka? Naučnici u strahu, a Kina i EU 'trljaju ruke'

-     Rezovi u potrošnji i ograničenja za strane studente koje provodi administracija predsjednika SAD-a Donalda Trumpa izazivaju "odliv mozgova", a američki naučnici su u panici, piše Axios...                                                                                                                                                                   

SARAJEVO, 08. juna - Nacionalna fondacija za nauku (National Science Foundation), koja finansira veliki dio osnovnih naučnih istraživanja u SAD-u, već dodjeljuje grantove najsporijim tempom u posljednjih 35 godina, izvještava The New York Times.

Još više rezova za nauku moglo bi doći sa "velikim, lijepim zakonom", odnosno sveobuhvatnom poreznom reformom koju Trump pokušava "progurati" kroz oba doma Kongresa.

Dok američki univerziteti povlače ponude za dolazne doktorante, druge zemlje intenzivno regrutuju naučnike iz američkih laboratorija.

Časopis Nature analizirao je podatke sa svoje platforme za zapošljavanje kako bi pratio gdje naučnici traže posao.

U prvim mjesecima Trumpove administracije zabilježen je skok u broju američkih kandidata koji traže posao u Kanadi (+41 posto), Evropi (+32 posto), Kini (+20 posto) i drugim azijskim zemljama (+39 posto) u poređenju sa istim periodom 2024. godine.

Istovremeno, poslovi u SAD-u dobili su manje prijava iz Kanade (–13 posto) i Evrope (–41 posto).

Univerzitet Aix-Marseille u Francuskoj, koji je dospio na naslovnice jer je izdvojio milione dolara za američke naučnike, zatvorio je prijavni rok nakon što je dobio ogroman broj prijava.

Nakon što je američkom dobitniku Nobelove nagrade Ardemu Patapoutianu zamrznut savezni grant, dobio je e-mail iz Kine sa ponudom da mu finansiraju laboratoriju 20 godina ako je preseli tamo. Ovu ponudu je odbio.

"Ovo je prilika za dobitak mozgova koja se pruža jednom u stoljeću", napisao je Australski strateški politički institut u svom izvještaju, referirajući se na Trumpove odluke.

S druge strane, Bijela kuća tvrdi da će njene promjene sistema otvoriti zlatno doba nauke i obnoviti povjerenje javnosti.

Trump je također sugerisao da bi mjesta koja se oslobode odbijanjem međunarodnih studenata mogla biti popunjena američkim kandidatima, ali profesori tvrde da to nije sasvim realno.

"U prirodnim naukama, astronomiji, fizici i informatici, na primjer, nema šanse da se taj prostor popuni domaćim kandidatima iste kvalitete“, kaže Chris Impey, astronom sa Univerziteta Arizona.

To nije samo odliv već postojećih talenata, dodaje on. Učenici srednjih škola i studenti koji sada razmišljaju o naučnoj karijeri možda će odustati.

"Pametna djeca mogu raditi mnogo toga. Ne moraju se baviti naukom", rekao je Impey.

PODIJELI
IZVOR
klix.ba, agencije,

POVEZANE VIJESTI

Učitavam ...

Anketa

S obzirom na događaje koji daju obilježje, kako prošlom tako i sadašnjem, slabi su izgledi da skora budućnost bude ljepša i bez globalnih prijetnji. Naime, vrijeme u kojem živimo već je u globalnom usmjerenom toku u čemu je povećana proizvodnja oružja i njegova potrošnja u znanim ali i naznačenim sukobima već izvjesna, bez obzira na posljedice i moralni kompas čovječanstva. Ako se 'po jutru poznaje dan', ako navedeno odgovara stvarnosti, smatrate li da nam u susret dolaze teška vremena i zabrinjavajuće vijesti:
Newsletter