- 01.09.2025.
- RTV USK,
Bez incidenata: Prijevoznici protestuju od rijeke Une do Drine, od Save do mora
- Glavni koordinator Konzorcija logistika BiH Velibor Peulić kazao je da do sada, na ranije najavljenim protestima prijevoznika širom BiH, nema nikakvih incidenata, da je na prilazima gradovima u BiH zaustavljen lanac snabdijevanja te da su 'malo povećane gužve'...
SARAJEVO, 01. septembra - Dodao je da u svakoj lokalnoj zajednici BiH, "od rijeke Une do rijeke Drine, od Save do mora", prijevoznici protestuju do ispunjenja zahtjeva.
Prema
informacijama BIHAMK-a, trenutno je na graničnim prelazima Izačić, Velika
Kladuša, Kamensko i Rača blokiran teretni terminal, dok za putnički program
nema većih poteškoća.
Kada je u pitanju Sarajevo,
zabilježena je gužva iz pravca Stupa prema Rajlovcu.
Na pitanje kolika bi bila procijenjena
šteta za BiH izazvana prvim danom blokade u cijeloj BiH, koordinator Konzorcija
odgovorio je da ne zna, ali da zna da njihova vozila gube dnevno 14,5 sati na
graničnim prelazima.
"Za osam sati mi plaćamo nerad
administracije na graničnim prelazima, prosječno po jednom čovjeku", kazao
je Peulić.
Ponovio je njihove četiri grupe
zahtjeva, od kojih je prva da se vrati povjerenje i da se zaštite građani BiH
koji rade kao vozači u Evropskoj uniji.
Drugi je povrat trošarina, treći je
reguliranje statutarnih problema prijevoznika koje imaju u smislu pravilnika i
ostalih zakonskih akata.
"Zoran Tegeltija kao direktor
Uprave za indirektno oporezivanje nije ispunio ništa od naših očekivanja.
Granični terminali su usko grlo BiH. Inspekcije se nisu odazvale našim pozivima
da nas saslušaju o našim problemima. Kada se zbroji svi ti zahtjevi u četiri
grupe, realno je da očekujemo odgovor nadležnih institucija i da danas u jednoj
aktivnoj atmosferi počnemo rješavati te probleme", istakao je Peulić.
Također je naglasio da prijevoznici BiH
ne blokiraju građane već samo zaustavljaju dotok robe i na taj način
protestuju.
"To znači da je dosta bilo, 20
godina birokratija radi na opterećenju transportne industrije, a nadležne
institucije, direktor Uuprave za indirektno oporezivanje nije učinio
ništa, a ministar komunikacija i transporta BiH Edin Forto od 17 tačaka nije
realizirao nijednu. Jedino možemo reći da smo pokrenuli neke kontakte sa
određenim ljudima, ali to ništa ne znači. Tražimo i od Vlade Federacije i Vlade
Republike Srpske jednoglasnu saglasnost o povratu trošarina", kazao je.
Poručio je da se nada da će
transportna industrija BiH za koju se bore imati svoju budućnost i da će
otvoriti novih 15.000 radnih mjesta, a ne da ih tjeraju sa ovih prostora.



