• 01.10.2024.
  • RTV USK

Avioni gađali prijestolnicu: U Izraelskom napadu na Damask ubijena i poznata sirijska novinarka

Avioni gađali prijestolnicu: U Izraelskom napadu na Damask ubijena i poznata sirijska novinarka

- Sirijska državna novinska agencija izvijestila je o nekoliko zračnih napada koje je navodno izveo Izrael na Damask, gdje je poginula novinarka sirijske televizije Safaa Ahmed i još dva civila...

BEJRUT, 01. oktobra - Prema agenciji SANA, sirijske zračne odbrane su se suprotstavile izraelskim zračnim napadima koji su odnijeli tri civilna života i ranili devet osoba, kao i izazvali značajnu materijalnu štetu.

Ovaj napad se dogodio nakon što je Izrael najavio početak kopnene operacije u Libanu, koja je uključivala dodatna bombardiranja glavnog grada, Bejruta, i palestinskog izbjegličkog kampa Ein el-Hilweh.

"Izraelski neprijatelj izveo je zračni napad vojnim avionima koji su letjeli iz pravca okupiranog sirijskog Golana, ciljajući nekoliko lokacija u gradu Damasku", prema informacijama vojnog izvora za agenciju SANA.

Sirijska zračna odbrana odgovorila je projektilima i dronovima, koji su oborili "većinu" napada, ali nisu mogli spriječiti smrt tri civila.

Među poginulima u jednom od tih napada, koji je pogodio blizu Generalne korporacije za telekomunikacije, je i poznata novinarka Syrian TV, državnog kanala, Safaa Ahmed, prema izvještajima njenih kolega.

Napad još uvijek nije potvrdio nijedan službeni izvor iz Izraela niti snage odbrane.

Izraelska vojska je u ranim satima utorka započela kopnenu "ograničenu, lokaliziranu i specifičnu" akciju na jugu Libana, ranije je potvrdila izraelska vojska (IDF) u saopćenju.

"Prije nekoliko sati, Izraelske odbrambene snage (IDF) započele su ograničene, lokalizirane i selektivne kopnene upade, zasnovane na tačnim informacijama, protiv ciljeva i terorističke infrastrukture Hezbolaha na jugu Libana", objavili su u saopćenju.

Radi se o dugo očekivanoj akciji koja se provodi, bez daljih detalja, "u selima blizu granice", koja, prema izraelskim snagama, "predstavljaju neposrednu prijetnju za izraelske zajednice na sjeveru Izraela".

 

PODIJELI
IZVOR
Klix.ba, Anadoly Agency,

POVEZANE VIJESTI

Učitavam ...

Anketa

Prema dostupnim i aktuelnim informacijama pred poljoprivrednicima u BiH ove godine bit će daleko više problema nego ranijih godina, čak i nepremostivih, a s obzirom na prekomjeran uvoz iz inostranstva, poskupljenje goriva i repromaterijala, sjetva i značajniji urod za najveći broj poljoprivrednika je skoro nemoguća misija. U svemu što zabrinjava jeste i generalni odnos države prema potrebama i zaštiti domaće proizvodnje. Ima li objektivno mogućih rješenja i političke volje da se sačuva bh poljoprivreda – pitanje je na koje očekujemo vaš odgovor od ponuđenih.
Newsletter