- 01.06.2026.
- Adis Salihodžić
AMERIČKI UDARI NA IRAN UPRKOS PRIMIRJU: Teheran odgovorio raketnim napadom na američku bazu u Kuvajtu
- Situacija na Bliskom istoku ponovo je na ivici potpunog usijanja nakon niza koordinisanih vojnih udara između Sjedinjenih Američkih Država (SAD) i Irana, koji su direktno uvukli Kuvajt u zonu ratnih dejstava...
WASHINGTON, 01.juna - Američka
Centralna komanda (CENTCOM) saopćila je da je izvela seriju napada u
samoodbrani na iranske vojne ciljeve, preciznije na radarske sisteme i lokacije
dronova u gradu Goruk i na ostrvu Kešm, kao i na podzemnu bazu blizu lučkog
grada Bandar Abas.
CENTCOM je naveo da su
ovi udari direktan odgovor na "agresivne iranske akcije", koje su
uključivale obaranje američkog drona MQ-1 u međunarodnim vodama, kao i
lansiranje pet dronova koji su predstavljali jasnu prijetnju trgovačkim i
vojnim brodovima u strateški važnom Hormuškom moreuzu.
Američke snage uspjele su
eliminisati iransku protivvazdušnu odbranu, zemaljsku kontrolnu stanicu i
uništiti letjelice prije nego što su nanijele štetu regionalnoj plovidbi.
Međutim, situacija se
dramatično zakomplikovala samo nekoliko sati kasnije.
Islamska revolucionarna
garda Irana (IRGC) potvrdila je da je lansirala balističke rakete i niz dronova
prema Kuvajtu, ciljajući američke vojne kapacitete u toj zemlji.
Iran tvrdi da je napad
izveden kao "direktno upozorenje" i osveta za američke udare
pokrenute s kuvajtskog tla.
Generalštab kuvajtske
vojske hitno se oglasio saopćenjem da se njihova protivvazdušna odbrana suočila
s masovnim neprijateljskim raketnim udarima.
Građani su upozoreni na
snažne eksplozije koje su odjekivale širom zemlje, a koje su bile rezultat
presretanja iranskih projektila.
Ova najnovija eskalacija
dolazi u izuzetno osjetljivom političkom trenutku. Administracija američkog
predsjednika Donalda Trumpa u Washingtonu trenutno razmatra mogućnost
produženja privremenog primirja s Teheranom, koje je na snazi od aprila.


