- 28.05.2026.
- Adis Salihodžić
AMERIČKE SNAGE GAĐALE IRANSKE POLOŽAJE: Teheran odgovorio napadom na bazu
- Sukobi između Sjedinjenih Američkih Država i Irana ponovo su eskalirali nakon što je američka vojska rano jutros izvela nove zračne udare na iranske položaje u blizini Hormuškog moreuza, na što je Teheran odmah odgovorio žestokim kontraudarom na američku vojnu bazu...
SVIJET, 28.maja - Kako
prenosi Reuters, pozivajući se na izjave neimenovanog američkog zvaničnika,
američke snage su gađale lokacije oko strateški važnog Hormuškog tjesnaca,
tvrdeći da su te pozicije predstavljale direktnu prijetnju američkim trupama i
komercijalnom pomorskom prometu.
Američka vojska je tokom
ove operacije presrela i oborila četiri iranska napadačka drona. Pored toga,
izveden je napad na iransku kopnenu kontrolnu stanicu u gradu Bandar Abas, čime
je, prema tvrdnjama Washingtona, spriječeno lansiranje petog drona. Američka
strana ističe da su ove akcije bile "odmjerene, isključivo odbrambene i s
ciljem očuvanja primirja".
Ovi najnoviji vojni udari
dogodili su se u izuzetno osjetljivom trenutku, dok traju pregovori o okončanju
tromjesečnog rata koji je već odnio hiljade ljudskih života i izazvao nagli
skok cijena energenata na globalnom tržištu.
Američki predsjednik
Donald Trump prethodno je odbacio izvještaje iranskih državnih medija da će
Iran i Oman zajednički upravljati brodarstvom kroz Hormuški tjesnac u sklopu
mirovnog sporazuma, naglasivši da će ovaj ključni plovni put ostati otvoren.
Sjedinjene Američke Države su i u ponedjeljak izvele slične
"odbrambene" udare, što je službeni Teheran ocijenio kao direktno
kršenje krhkog primirja između dvije zemlje.
Odgovor Irana uslijedio
je gotovo trenutno. Islamska revolucionarna garda (IRGC) saopćila je da je
izvela napad na "američku zračnu bazu" u znak odmazde za ranojutarnje
udare na periferiji Bandar Abasa.
U saopćenju koje je
prenijela poluzvanična iranska novinska agencija Tasnim, IRGC navodi da je
američka baza, koja je identifikovana kao ishodište jutrošnje "američke
agresije", napadnuta u 4:50 sati po lokalnom vremenu. Tačna lokacija
pogođene američke baze zvanično nije precizirana.
Iz Islamske
revolucionarne garde su poslali i oštro upozorenje Washingtonu, poručivši da
nijedan čin agresije neće proći bez odgovora, te da će svaka naredna vojna
akcija SAD-a naići na "još odlučniji i snažniji" odgovor Irana.



