- 20.05.2026.
- RTV USK,
AMBASADOR SVEN ALKALAJ: 'Amerika će biti mnogo aktivnija u procesu izbora novog visokog predstavnika i radu OHR-a'...
- Ambasador Bosne i Hercegovine u
Sjedinjenim Američkim Državama Sven Alkalaj izjavio je danas u Sarajevu da će
SAD u narednom periodu imati aktivniju ulogu kada je riječ o radu Ureda visokog
predstavnika (OHR) i procesu izbora novog visokog predstavnika za Bosnu i
Hercegovinu...
SARAJEVO, 20. maja - Komentirajući
navode o mogućem ulasku međunarodne zajednice u novu fazu odnosa prema BiH,
uključujući i špekulacije da bi budući visoki predstavnik mogao imati
ograničenije korištenje bonskih ovlasti, Alkalaj je kazao da je riječ o procesu
koji još nije definiran.
"Izbor novog visokog predstavnika
je još fluidan proces. Opstanak OHR-a nije upitan, a razgovori o ograničenim
ili neograničenim bonskim ovlastima još traju", rekao je Alkalaj.
Podsjetio je da bonske ovlasti ni u
prethodnim mandatima visokih predstavnika nisu korištene u velikom obimu.
"Vidjeli smo i od Valentina Incka
pa do Kristijana Šmita da bonske ovlasti nisu korištene u velikim količinama,
tako da će se vjerovatno nastaviti u tom pravcu, dok se jasnije ne definira
okvir i odgovornosti budućeg visokog predstavnika", naveo je Alkalaj.
Govoreći o ulozi SAD-a, Alkalaj je
ocijenio da će Vašington biti mnogo aktivnije uključen u pitanja koja se tiču
OHR-a i političkih procesa u BiH.
"Amerika će biti mnogo aktivnija
kada je riječ o Uredu visokog predstavnika. Ranije je SAD imao poziciju
zamjenika u OHR-u, a sada će aktivno učestvovati i u izboru samog visokog
predstavnika", kazao je Alkalaj.


