- Svakako da ce od večeras te narednih dana EYOF 2019. biti u fokusu pažnje ne samo sportske javnosti, već i najvećeg broja građana BiH, ali i zemalja koje imaju učesnike na ovom sportskom festivalu mladih

• AUTOR: rtvusk
  • 10.02.2019 - 17:27
  • 340

SARAJEVO, 10. februara - Dva dana nakon 35. godišnjice od čuvenih Zimskih olimpijskih igara održanih u Sarajevu, glavni grad Bosne i Hercegovine ponovo je središte zimskog sporta u Evropi.

Na stadionu Asim Ferhatović Hase u Sarajevu u toku je svečana ceremonija otvaranja Evropskog omladinskog olimpijskog festivala (EYOF), koji će se do 16. februara održavati u Sarajevu i Istočnom Sarajevu. Radi se o događaju koji vraća duh nezaboravnih Olimpijskih igara iz 1984. godine kada je BIH bila centar svijeta. Bosnu i Hercegovinu će na EYOF-u predstavljati 29 sportista i trenera i to u disciplinama: alpsko skijanje, ski-trčanje, biatlon, snowboard i brzo klizanje. Zastavu će na otvaranju igara nositi Esma Alić (alpsko skijanje), a olimpijski plamen upalit će Larisa Cerić. Na festivalu će učestvovati više od 1.700 mladih takmičarki i takmičara iz 46 evropskih država.

Bh. košarkaš Džanan Musa postigao je 30 poena u porazu svoga tima Long Island Netsa protiv Večestera u NBA razvojnoj ligi.

Naš košarkaš je na parketu proveo 34 minute i za to vrijeme ostvario double-double učinak (šut iz igre 11/19) i 11 skokova, a imao je i šest asistencija. Inače, ovo je Musi bila najbolja partija nakon oporavka od povrede.

Orhan Rekić u konkurenciji mlađih kadeta u kategoriji do 66 kg, osvojio je prvo mjesto i zlatnu medalju na Međunarodnom džudo turniru u Laktašima, a isti uspjeh je napravila i Hana Midžić u konkurenciji mlađih kadetkinja u kategoriji do 48 kg.

Sabina Raković u konkurenciji poletarki do 36 kg, Benjamin Budimlić u konkurenciji poletaraca do 50 kg i Nataša Beronja u konkurenciji mlađih kadetkinja, u kategoriji do 44 kg, osvojili su bornzane medalje. Na ovom takmičenju nastupilo je 42 kluba iz Rumunije, Hrvatske, Srbije, Crne Gore i BiH

Na Međunarodnom džudo turniru u Zagrebu, Isa Durak u konkurenciji dječaka do 10 godina, osvojio je zlatnu medalju u kategoriji do 24 kg, a Harun Haskić je u istoj konkurenciji osvojio, također zlatnu medalju, u kategoriji preko 50 kg.

Tara Kozlica je u konkurenciji djevojčica do 12 godina u kategoriji do 48 kg, osvojila bornzanu medalju. Na ovom takmičenju nastupili su takmičari iz 39 klubova iz Slovenije, Hrvatske, Srbije i BiH.